جلد 20، شماره 1 - ( نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید 1388 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 33-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (12469 مشاهده)

  در فرآیندهای چند متغیره که نیازمند کنترل دو یا چند مشخصه کیفی به طور همزمان هستند، باید دو هدف عمده محقق گردد. هدف اول تشخیص وضعیت‌های خارج از کنترل و هدف دوم شناسایی مشخصه‌های کیفی منحرف‌شده، در زمان وقوع یک وضعیت خارج از کنترل می‌باشد. در این مقاله علاوه بر بررسی روش‌های موجود برای تشخیص وضعیت خارج از کنترل در نمودارهای کنترل T2 ، به منظور ایجاد حساسیت بیشتر در این نمودارها، حدود هشدار برای آنها تعریف شده است. در شناسایی مشخصه‌های کیفی منحرف‌شده، روش‌های موجود مورد بررسی قرار گرفته و روشی جدید پیشنهاد شده است. نتایج شبیه‌سازی درخصوص ارزیابی عملکرد حدود هشدار نشان می‌دهد که با تعریف این حدود برای نمودار کنترل Hotelling T2 می‌توان 81% از وضعیت‌های خارج از کنترل را به درستی شناسایی کرد. این در حالی است که با استفاده از نمودار کنترل معمولی تنها در 19% از موارد چنین وضعیت‌هایی قابل کشف می‌باشند. همچنین در مقایسه با روش‌های مشابه، استفاده از رویه تجزیه زوجی آماره T2 در کشف مشخصه‌های کیفی عامل انحراف، منجر به شناسایی دقیق مشخصه‌های اصلی منحرف‌شده در 76% از موارد شده است. در حالی که در روش‌ مشابه، حداکثر در 64% از موارد مشخصه‌های عامل انحراف به خوبی شناسایی می‌شوند.

متن کامل [PDF 470 kb]   (3924 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1388/3/6 | انتشار: 1388/1/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.