جلد 19، شماره 4 - ( 10-1387 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 27-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (14355 مشاهده)

  چکیده:  در بسیاری از سیستمها برای تجزیه و تحلیل مسائل مختلف آن و یا اصولاً جهت طراحی، استقرار و توسعه سیستمها، تکنیک­هایی لازم است که بتوانند حالتها و شرایط خاص و حالات تصادفی سیستم را نیز مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. از جمله این تکنیکها و روشها در حوزه مهندسی، سیستمها و مدیریت، شبیه سازی بعنوان یکی از کارآمدترین تکنیکهای شناخته شده است.

  از جمله توانمندیها و قابلیتهای شبیه سازی این است که سیستم مورد مطالعه را تحت شرایط خاص و بحرانی و احتمالی که سیستم با آن مواجه خواهد بود، بررسی و تجزیه و تحلیل می­نماید. این قابلیت منحصر بفرد شبیه­سازی وابستگی شدیدی به اعداد تصادفی دارد. بعبارت دیگر پایه اصلی توانمندی شبیه­سازی بر اعداد تصادفی استوار است.

  بنا به عقیده برخی از دانشمندان علم شبیه­سازی، اعداد تصادفی در حکم پیچ و مهره­های شبیه­سازی مطرح هستند. از سوی دیگر هر چه تولید اعداد تصادفی با معیارهای تصادفی بودن سازگارتر باشند، بالطبع تاثیر بسزایی در جهت اثربخشی مدلسازی و تجزیه و تحلیل نتایج شبیه­سازی خواهد داشت. در این مقاله ابتدا دنباله­های مختلف اعداد تصادفی و یا بعبارت صحیح تر اعداد شبه تصادفی، مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار می­گیرند. سپس چند روش از روشهای معمول و ساده تولید اعداد تصادفی مورد بررسی قرار می­گیرد. نتایج حاصل شده بخوبی نشان می­دهد اگر چه این روشها ساده هستند اما تولید اعداد تصادفی توسط آنها دچار مشکل و به اصطلاح از هم پاشیدگی می­شوند. پس از آن تلاش شده است با استفاده از نتایج تحلیلهای بدست آمده روش تلفیقی بر مبنای ترکیبی از روشهای موجود برای تولید اعداد تصادفی ارائه گردد.

 

متن کامل [PDF 480 kb]   (4299 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1388/3/23 | انتشار: 1387/9/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.