جلد 19، شماره 3 - ( نشریه بین المللی علوم مهندسی 1387 )                   جلد 19 شماره 3 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، m-razavi@ferdowsi.um.ac.ir
چکیده:   (10332 مشاهده)

چکیده: در این مقاله جـریان ضربانی خون در مجــاری تنگ‌شده بـا استفاده از مدل سیال غیرنیوتنـی تابع نمـایی (Power law) برای جریان با تقارن محوری شبیه‌سازی شده است. اثرات تنگ‌شدگی مجرای خون، گرفتگی شدید 75% بر دینامیک جریان سیال مورد مطالعه قرار گرفته و تغییرات در میدان جریان برای سه عدد ومرسلی1 (پارامتر نوسان) مختلف بررسی شده است. نتایج به دست آمده نشان می‌دهند که برای عدد ومرسلی 5/12 تفاوت اساسی در میدان جریان که ناشی از ایجاد شدن دو گردابه نزدیک به هم در پشت گرفتگی است، قابل مشاهده است. با استفاده از منحنی صفحه‌ای تنش برشی دیواره ( ) اغتشاشاتی که منجر به تشکیل گردابه اولیه و گردابه دوم (برای 5/12 ) می‌شوند به خوبی نمایش داده می‌شود. همچنین زمان تشکیل گردابه اولیه با بررسی خطوط هم تنش برشی صفر از روی این منحنی‌های صفحه‌ای قابل رویت است. این زمان با افزایش عدد ومرسلی به تاخیر می‌افتد. تاثیر این تاخیر در تشکیل گردابه اولیه، به صورت کوچک‌تر شدن آن با افزایش عدد ومرسلی برای زمانهای مشابه، در نتایج مربوط به خطوط جریان نمایان می‌شود. 

متن کامل [PDF 6541 kb]   (2661 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1388/2/14 | انتشار: 1387/6/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.