جلد 19، شماره 3 - ( نشریه بین المللی علوم مهندسی 1387 )                   جلد 19 شماره 3 صفحات 60-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (9599 مشاهده)

   از جمله راه­های کنترل نیروی درگ وارد بر استوانه، کنترل لایه مرزی تشکیل شده روی استوانه می باشد. یکی از روش­های موثّر و نوین در کنترل لایه مرزی ورقه ای، استفاده از میدان­های الکتریکی با ولتاژ بالا در جریان سیّال است. در چنین شرایطی به علت بررسی توأم معادلات میدان­های الکتریکی و معادلات اساسی مومنتم، مسأله تحت عنوان الکتروهیدرودینامیک EHD بحث می­شود. برای بررسی این موضوع، معادلات پیوستگی و مومنتم برای میدان سیّال و معادلات پایستاری جریان الکتریکی و پواسون برای الکتریسیته به صورت عددی و به روش حجم محدود حل شده­اند. در این پژوهش از دو الکترود سیمی و دو الکترود صفحه­ای برای اعمال میدان الکتریکی استفاده شده است. با استفاده از نتایج حاصله مشاهده شد که، نحوه تأثیرگذاری میدان­های الکتریکی بر میدان جریان سیّال به شدّت تابع هندسه الکترودها و شدّت میدان الکتریکی است. با اعمال این نیروها، مومنتم ذرّات و بنابراین سرعت آنها در لایه مرزی افزایش می­یابد. همچنین با افزایش عدد رینولدز این تأثیرات کاهش می­یابند.

متن کامل [PDF 483 kb]   (2303 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1388/2/5 | انتشار: 1387/6/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.