جلد 28، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 28 شماره 4 صفحات 558-543 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


دانشگاه صنعتی شریف ، rafiee@sharif.edu
چکیده:   (12041 مشاهده)

یکی از مهمترین مسائل در سیستم تولید سلولی مبحث تخصیص منابع به خصوص نیروی انسانی می­باشد. نوآوری این پژوهش نسبت به کارهای انجام شده، در نظرگیری اثر یادگیری و فراموشی اپراتور ضمن خدمت است، مسئله­ای که می­تواند در میزان مهارت کسب شده­ی اپراتور در انتهای دوره­ی برنامه­ریزی و تخصیص فعالیت­ها در دوره­ی آتی موثر واقع شود. در این مدل عواملی دیگر همچون استخدام و اخراج، حقوق و دستمزد، سطح­بندی مهارتی و جابه­جایی اپراتور پرداخته شده است و سعی در ارائه­ی مدلی جامع در مبحث تخصیص نیروی انسانی شده است. در این مطالعه یک رویکرد بهینه‌سازی استوار برای مدل‌سازی عدم قطعیت در سیستم تولید سلولی ارائه شده است. استواری مدل ارائه شده باعث شده است تا جواب بدست آمده به ازای تمامی مقادیر پارامتر‌های غیرقطعی، شدنی بودن خود را حفظ نماید و در این محیط غیر قطعی به دنبال یافتن جواب بهینه باشد. مدل ارائه شده با استفاده از تکنیک­های خطی­سازی به مدلی خطی تبدیل شده­است. پس از کدنویسی مدل ارائه شده، با استفاده از نرم‌افزار گمس به تحلیل­هایی از جمله بررسی مقادیر بهینه و زمان حل هر یک از مدل­های خطی و غیرخطی پرداخته شده است. همچنین یک مطالعه موردی از مرکز ریخته گری شرکت سایپا مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج بدست آمده هزینه استخدام اپراتور بیشترین تاثیر را بر روی میزان بهینه تابع هدف در شرایط عدم قطعیت مدل داشته است. 

متن کامل [PDF 486 kb]   (1687 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تحقیق در عملیات
دریافت: 1394/8/30 | پذیرش: 1395/11/20 | انتشار: 1397/3/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.